YERBA MATE

„Nápoj bohů“

YERBA MATE ČAJ

Yerba mate je bylinný jihoamerický čaj, vyrobený z listů a větviček rostliny Ilex paraguariensis. Listy a větvičky rostliny yerba mate se suší, obvykle nad ohněm, a louhují se v horké vodě, aby se z nich vytvořil bylinkový čaj.

Osvěžující a energizující Yerba Mate čaj obsahuje teobromin, stimulant dobré nálady a pomáhá udržovat rovnováhu Vašeho těla. Chutná skvěle, ale je také bohatý na vitamíny, aminokyseliny a polyfenoly se spoustou zdravotních výhod. Jeho antioxidační síla je známá svou schopností zvýšit energii.

Přejít do obchodu
Yerba Mate tea

shamind shop

SLEVA 10%

s kódem „SHAMIND10

PŘEJÍT DO OBCHODU

1. Bohatý na
antioxidanty a živiny

Yerba mate obsahuje několik prospěšných rostlinných živin, včetně (01):

  • Xanthiny: působí jako stimulanty, zahrnují kofein a teobromin.
  • Kofeoyl deriváty: jsou hlavními antioxidanty podporujícími zdraví v čaji.
  • Saponiny: mají určité protizánětlivé vlastnosti a snižují hladinu cholesterolu.
  • Polyfenoly: skupina antioxidantů, spojených se snížením rizik u mnoha nemocí.

2. Zvyšuje energii a podporuje funkce mozku

Díky obsahu kofeinu zvýší Yerba energii a posílí mentální soustředění:

Yerba Mate, stejně jako jakýkoli jiný kofeinový nápoj, může zvýšit Vaši energetickou hladinu a budete se cítit méně unavení. Yerba Mate kofein může také ovlivnit hladiny určitých signálních molekul ve Vašem mozku, což podporuje jeho funkce a soustředění. (02, 03)

Navíc ti, kteří pravidelně konzumují Yerba Mate čaj, často registrují zvýšenou bdělost jako u kávy – ale bez nervózních vedlejších účinků. Tato svědectví však dosud nebyla vědecky prokázána.

3. Zlepšuje fyzickou výkonnost a pomáhá hubnout

Vzhledem k obsaženému kofeinu mohou lidé očekávat přínosy i pro fyzický výkon:

Je také známo, že Yerba Mate kofein zlepšuje svalové kontrakce, snižuje únavu a zlepšuje sportovní výkon až o 5 %. (04, 05)

Ve vědecké studii bylo zjištěno, že lidé, kterým byla dána jedna 1 gramová kapsle mletého yerba mate těsně před cvičením, spálili o 24 % více tuku při cvičení střední intenzity. (06)

4. Posiluje imunitní systém a chrání před infekcemi

Yerba Mate má protizánětlivé, antibakteriální a antioxidační vlastnosti (07, 08):

Yerba Mate obsahuje saponiny, což jsou přírodní sloučeniny s protizánětlivými vlastnostmi. Kromě toho poskytuje malé množství vitaminu C, vitaminu E, selenu a zinku. Tyto antioxidanty mohou posílit váš imunitní systém a podpořit zdraví.
(09, 10)

Většina těchto studií byla provedena na izolovaných buňkách. V současné době není jasné, zda jsou tyto výhody pro člověka stejné, je zapotřebí dalšího výzkumu.

5. Snižuje hladinu cukru v krvi a rizko srdečních chorob

Antioxidační a cholesterol snižující vlastnosti Yerby pomáhají chránit před srdečními chorobami (11):

Yerba mate obsahuje antioxidační sloučeniny, jako jsou kofeoyl deriváty a polyfenoly, které mohou chránit před srdečními chorobami.

Yerba Mate čaj také snižuje hladinu cholesterolu. V jedné 40denní studii účastníci, kteří vypili 330 ml Yerby každý den, snížili své „špatné“ hladiny LDL cholesterolu o 8.6–13.1 % (12).

Yerba mate tea příprava
JAK PŘIPRAVIT ČAJ

YERBA MATE PŘÍPRAVA

Příprava Yerby není nijak složitá. Originálně se používá kalabasa, což je nádoba z vydlabané tykve, ovšem je možné čaj zalít i v běžném hrnku nebo konvici. Doporučujeme použít konvici s filtrem, pokud nemáte bombillu. Yerba Mate dávkování závisí na velikosti nádoby. Při velikosti 250-300ml je doporučené dávkování 2-3 polévkové lžíce. Dále zalijte trochou studené vody a směs si promíchejte. U přípravy yerby je důležité nezalívat ji napřímo vařící vodou, jinak ztrácí spoustu účinných látek. Poté zalijte směs horkou vodou o teplotě 70 – 80°C. Nechte odstát a vylouhovat pár minut a Yerba Mate příprava je dokončena!

příslušenství pro Yerba Mate
YERBA MATE KALABASA

PŘÍSLUŠENSTVÍ

Yerba mate čaj se tradičně konzumuje z nádoby zvané kalabasa, což je vydlabaná tykev, ze které se čaj pije pomocí bombilly, která zachytává úlomky listů. Yerba Mate kalabasa je součástí naši nabídky, můžete vybrat tykvovou kalabasu, nebo praktičtější keramické. Zároveň nabízíme bombillu a termo nádobu na udržení teplé yerby.

Koupit příslušenství
Yerba Mate příprava JINAK

YERBA MATE RECEPTY

Jakmile zjistíte, jak upravit Yerba Mate čaj podle svého osobního vkusu, bude jeho pití mnohem příjemnější. Jedinci, kteří nejsou spokojeni s tradiční přípravou Yerba mate, si mohou vychutnat jednu z mnoha dalších metod pití tohoto nápoje.

Přejít na blog s recepty
recepty pro Yerba Mate

NEJČASTĚJI KLADENÉ DOTAZY YERBA MATE

Jak často pít Yerba Mate čaj?

Yerbu mate je možné pít každý den, v průběhu dne můžeme zalét i vícekrát. Příliš velké dávky (celé sklenice) by se neměli být dlouhodobě, po menších dávkách (1-3 lžíce) můžeme pít každý den.

Je Yerba Mate příprava složitá?

Tradiční yerba mate příprava se neobejde bez kalabasy – nádoby z vydlabané tykve. Zprvu se do kalabasy nebo jiné nádoby nasypou zhruba 2 lžíce yerby, zalijeme trochou vlažné vody, aby se po promíchání vytvořila kašička. Tuto kašičku poté zalijeme vodou o teplotě zhruba 70-80 stupňů celsia. Yerba mate se potom pije pomocí pítka zvaného bombilla.
Možností je i příprava yerby s pomocí sítka, bombilla však yerbu mnohem lépe filtruje a proto doporučujeme zakoupit přímo bombillu. Pití si navíc mnohem více vychutnáte.

Obsahuje Yerba Mate kofein?

S kávou má toho yerba více společného. I yerba mate obsahuje kofein, jako hlavní funkční složku. Na rozdíl od kávy však má yerba mate mnohem více benefitů, blíže si můžete přečíst výše na stránce. Yerbou se ani při vyšších dávkách nedá předávkovat jako u kávy, a to díky duálnímu synergickému efektu stimulace a zklidnění.

Je součastí Yerba Mate kalabasa a bombilla?

Yerba maté se tradičně připravuje v Kalabase, což je nádoba vyrobená z vydlabané tykve. Kalabasa však může být také hliněná, dá se použít jakákoliv nádoba. Pro lepší výdrž se mnohdy používá yerba mate termomos, díky kterému zůstane yerba mate čaj teplý po delší dobu. Pro pití nápoje se používá bombilla, což je železné pítko s malými otvory na spodní straně.

Jaké je doporučené Yerba Mate dávkování?

Při přípravě yerby mate je třeba si správně nadávkovat i množství. Pro začátek je nejlepší několik gramů, tedy jednu velkou lžíci, pro častější užívání jsou ideální zhruba 1-3 lžíce na 200-300ml. Yerba mate dávkování však lze i zvýšit na skoro celou velikost nádoby, dlouhodobě se to však nedoporučuje.

Kde najdu další Yerba Mate recepty?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi sit amet placerat sapien. Suspendisse potenti. Nullam feugiat blandit mauris, non fringilla urna ultrices vel. Donec id urna consectetur, pellentesque libero rutrum, congue massa.